poniedziałek, 18 listopada 2024

Prof. dr hab. Władysław Rozwadowski

 


W dniu 4 sierpnia 2024 roku zmarł w wieku 91 lat Prof. dr hab. Władysław Rozwadowski, Profesor Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, międzynarodowy autorytet w dziedzinie prawa rzymskiego, autor licznych publikacji naukowych, nauczyciel wielu pokoleń prawników polskich. W latach 1990-1993 pełnił funkcję Dziekana Wydziału Prawa i Administracji UAM, był członkiem Komisji Praw Antycznych przy Komitecie Nauk Prawnych PAN oraz Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. W latach 1998-2002 zasiadał w pierwszym Sejmiku Województwa Wielkopolskiego z listy Akcji Wyborczej Solidarność. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej oraz Złotą Odznaką Związku Nauczycielstwa Polskiego. [prawo.amu.edu.pl]



Profesor Rozwadowski miał szczególny wpływ na moje życie, co opisuję w mojej książce o rodzinie "The Philips Family History":

Na pierwszym roku studiów prawniczych studenci zapoznawali się z historią prawa rzymskiego. Jest to bardzo trudny kierunek i wielu studentów ma problemy z zaliczeniem go. Ale z egzaminu dostałem nie najlepszą notę (było wtedy 5), ale doskonałą notę 6. Nigdy wcześniej się to nie zdarzało. Dlaczego tak dobrze zdałem egzamin? Prawo rzymskie jest pełne terminów, nazw i zdań w języku łacińskim. Łacina nie jest językiem łatwym i dziś jest niemal zapomniana. Niewielu studentów potrafi się tego nauczyć, więc zostało to przez nich całkowicie źle zrozumiane. Miałem zdolności językowe i chociaż prawny aspekt prawa rzymskiego nie był dla mnie szczególnie ekscytujący, opierał się on na języku łacińskim… I uczyłem się wszystkich zdań po łacinie…. Pamiętam jeszcze, jak tłumaczyłem, że pożyczka w prawie rzymskim nazywa się „triticaria”, bo pierwsze pożyczki udzielano w zbożach, a zboże po łacinie to „triticum”… Profesor (Władysław Rozwadowski[1]) był szczęśliwy… I pomogło to mnie na wszystkich kolejnych egzaminach. Inni profesorowie również słyszeli o utalentowanym młodym człowieku i chociaż moje odpowiedzi nie zawsze były tak błyskotliwe, wystawiali mi lepsze oceny, myśląc sobie: „odpowiedź nie jest tak genialna, na pewno ma gorszy dzień”.

 

 



[1] Władysław Rozwadowski (ur. 27 marca 1933 w Lidzbarku Welskim, zm. 4 sierpnia 2024 w Poznaniu) – polski prawnik, profesor nauk prawnych, nauczyciel akademicki, specjalista prawa rzymskiego.


niedziela, 17 listopada 2024

If you know only one language...


The phrase "You live a new life for every new language you speak. If you know only one language, you live only once" is commonly attributed to Johann Wolfgang von Goethe. However, there is no definitive evidence that Goethe actually wrote or said this in any of his works or documented conversations.

It seems to be a paraphrase or an interpretation of ideas associated with Goethe, reflecting his admiration for linguistic and cultural exploration. Goethe often expressed the importance of learning languages and engaging with different cultures in his writings, but the exact phrasing might have evolved over time as a popular saying rather than a direct quote. 

There are 287 postage stamps featuring Goethe, but it seems that his homeland issued the most.